Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Německo - základní informace

Oficiální název: Spolková republika Německo
Hlavní město: Berlín
Počet obyvatel: 82 310 000
Rozloha: 357 022 km²
Měna: 1 euro = 100 centů
Úřední jazyk: němčina

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Německa?
Jak cestovat po Německu?
Jak cestovat po Berlíně?
Stravování
Ubytování
Bezpezpečnost v Německu
Nakupování v Německu
Turistické cíle

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Německa?
Německo je zemí, která přitahuje turisty v kteroukoliv roční dobu, záleží však pouze na vás, za jakým cílem do země jedete. Pokud máte v úmyslu poznávat památky a navštěvovat historická města je pro návštěvu nejlepší jaro nebo začátek léta, kdy jsou zde příjemné teploty a poměrně stálé počasí. Během letních měsíců v červenci a srpnu bývá Německo přeplněno turisty a většina ubytovacích zařízení je již obsazena. Vysoké teploty jsou však ideální pro pobyt u moře nebo na horách. Mnoho lidí do země přijíždí také na přelomu září a října, kdy se v Mnichově koná světoznámý pivní festival Oktoberfest. Od poloviny listopadu až do Vánoc probíhají vánoční trhy, které mají také své kouzlo. Milovníci lyžování a zimních sportů si mohou užít zimu v Černém lese, v pohoří Harz nebo v Alpách. Podnebí je v Německu mírné kontinentální. Jaro je krátké, léto teplé, při pobřeží je v létě relativně chladněji než ve vnitrozemí. Průměrná teplota v Berlíně je v létě 18°C a v zimě 2°C.

Pasy, víza, doklady
Pro cestu do Německa potřebují mít občané České republiky u sebe platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou, pro případ kontroly. Česká republika se v prosinci roku 2007 stala součástí schengenského prostoru a tak mohou osoby překračovat hranice smluvních států bez hraniční kontroly. Občané České republiky nepotřebují pro cestu do Německa víza. Při déletrvajícím pobytu je nutné se přihlásit na příslušném úřadě.

Zdravotnictví
Před cestou do Německa si ve své zdravotní pojišťovně vyzvedněte Evropský průkaz zdravotního pojištění, který vás opravňuje k bezplatnému nezbytnému lékařskému ošetření v SRN. Než odjedete do Německa, je dobré si uzavřít cestovní pojištění s pokrytím údajů na repatriaci, ztrátu nebo odcizení zavazadel a peněz. Také je dobré si své doklady ofotit a kopie uložit na jiné místo než originály. Pomůže vám to v případě krádeže dokladů. Německá lékařská zařízení jsou na velmi dobré úrovni a některé nemocnice mají 24 hodinovou pohotovost.

Peníze
Od roku 2002 je oficiální měnovou jednotkou euro, které nahradilo původní marky. Peníze si můžete vyměnit v bankách nebo ve směnárnách, které jsou v Německu téměř na každém kroku. Bankomaty přijímají debetní i kreditní karty.

Domácí mazlíčci
Do Německa se můžete vydat také se svým čtyřnohým přítelem, je však nutné, aby měl tzv. pas společenských zvířat, byl očkovaný proti vzteklině a identifikován tetováním nebo mikročipem. Můžete dokonce dovézt i zvíře mladší 3 měsíců, musí ale mít také vlastní pas a doklad o tom, že od narození pobývala na jednom místě a nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty. Pokud jsou ještě závislá na péči matky, musí je při cestě doprovázet.

Poloha a přírodní poměry
Spolková republika Německo se rozkládá ve střední Evropě a hraničí s 9 státy. Na severovýchodě je země omývána Baltským mořem a na severozápadě Severním mořem. Při pobřeží Baltského moře se nachází Východofriské a Severofriské ostrovy a vzdálenější ostrov Helgoland. Největším německým ostrovem je Rujana. Směrem do vnitrozemí se táhne rozsáhlá Severoněmecká nížina, pro kterou jsou typické mírně zvlněné kopce, široká říční údolí a nízké hřbety. Na jihu se pak mírně zvedá a proměňuje ve Středoněmeckou vysočinu s pohořím Harz, které je porostlé převážně jehličnatými lesy. Na západě země najdeme Porýnskou vrchovinu s rozlehlými náhorními plošinami, v jejichž údolí protéká řeka Rýn. Na pomezí Německa a Francie stoupá pohoří Černý les s nejvyšší horou Franský Jura. Podél českých hranic zase vede pohraniční pohoří Český les a Šumava s nejvyšší horou Velkým Javorem. Na jihu země, kde se střetávají hranice se Švýcarskem a Rakouskem se nachází nejvyšší horská pásma Německa. Jsou to západní Algavské Alpy s horskými loukami a pastvinami a Severotyrolské Alpy s nejvyšší německou horou Zugspitze, která dosahuje výšky 2962 metrů nad mořem. Mezi řekami Odra a Labe se rozkládá široká Maklenburská jezerní plošina, která oplývá stovkami jezer a jezírek. Tuto neúrodnou písčitou plošinu pokrývají převážně borové lesy.

Jak cestovat do Německa?

Letecká doprava
Nejlevnější letenky do Německa zakoupíte u nízkonákladové letecké společnosti Germanwings, která létá z Prahy do Kolína, Stuttgartu a Bonnu. Za zpáteční letenku dáte kolem 4000 Kč. Také česká společnost ČSA zajišťuje leteckou přepravu mezi Prahou a Berlínem, Dortmundem, Düsseldorfem, Hamburkem. Hannoverem a Kolínem. Pokud využijete cenové akce nebo některé z poskytovaných slev, vyjde vás letenka za poměrně slušnou cenu. Letenky se dají rezervovat prostřednictvím internetu, zakoupit v některé cestovní agentuře nebo přímo na letišti. Letecky se do Mnichova dostanete také z Brna.

Železniční doprava
Česká republika má s Německem velmi dobré železniční spojení a do Německa se tak dostanete velmi snadno. Z Prahy vyjíždějí několikrát denně pravidelné spoje s přestupy, ale i přímé spoje bez přestupů. Po železnici lze do Německa přicestovat četnými spoji z mnoha českých měst. Vzhledem k vysokým cenám německých drah je výhodnější zakoupit si zpáteční jízdenku přímo v České republice. Bližší informace vám poskytnou České dráhy – www.cd.cz.

Autobusová doprava
Z České republiky vyjíždějí do Německa také pravidelné autobusové linky. Autobusovou přepravu zajišťuje společnost Eurolines.

Automobilová doprava
Pokud chcete do Německa vyrazit vlastním autem, musíte mít doklad o zákonném pojištění vozidla – tzv. zelenou kartu, platný řidičský a technický průkaz. Dejte si pozor na to, aby vaše auto bylo v dobrém technickém stavu, protože němečtí policisté při kontrolách velmi důkladně prověřují technický stav vozidel. Je také nutné mít mezinárodní označení země – CZ.

Jak cestovat po Německu?

Autem
Země je vybavena hustou a velmi kvalitní silniční sítí a infrastrukturou. Vystaveno zde bylo také mnoho kilometrů dálnic, které nejsou zpoplatněny. Zajímavější krajinou však vedou silnice „Landstrassen“ nebo „Bundesstrassen“.

Pokud máte zájem si v Německu obstarat auto v autopůjčovně, počítejte s poměrně velkou sumou. V Německu fungují mezinárodní půjčovny vozidel, jako je Avis, Herz nebo Sixt. Výhodněji vás vyjde si auto pronajmout přes některou domácí cestovní kancelář. Půjčovny pak najdete na všech větších letištích a vlakových nádražích. Aby vám pronajali auto, musíte mít alespoň 18 let a vlastnit platný řidičský průkaz. Silniční předpisy se v mnohém podobají těm českým. Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile. Povinné je používání dětských sedaček, telefonovat se může pouze se sadou handsfree a neustále musíte mít zapnutý bezpečnostní pás. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, na silnicích mimo obec 100 km/h a na dálnicích 110-130 km/h. V zemi se prodává pouze bezolovnatý benzín a čerpací stanice bývají otevřené 24 hodin denně.

Autobusem
Po celém Německu jezdí vnitrostátní autobusy, které vás zavezou i do malých měst a vesnic, kam se železnicí nedostanete.

Vlakem
Německo je protkáno hustou a velmi kvalitní železniční sítí, kterou provozují německé dráhy Deutsche Bahn DB. Přepravu mezi většími městy zajišťují vlaky InterCity, InterCityExpress a EuroCity. Tyto spoje vyjíždí pravidelně každou hodinu. Mezi Kolínem a Frankfurtem jezdí po vlastní koleji vysokorychlostní vlak ICE3, který je asi o třetinu dražší než ostatní vlaky. Německé vlaky jsou vybaveny jídelním a bufetovým vozem. Před jízdou je někdy dobré si rezervovat místenku.

Informace o odjezdech a příjezdech vlaků získáte přímo na vlakovém nádraží v jízdním řádu nebo v zákaznickém centru. Německé dráhy poskytují řadu slev pro studenty, děti, důchodce a další. Je třeba se o těchto slevách informovat, jelikož se nabídka neustále mění.

Letadlem
Největším německým letištěm a druhým nejrušnějším evropským letištěm je po londýnském Heathrow letiště Frankfurt Rhein-Main. Tvoří ho dva terminály a dvě vlaková nádraží. Dalšími důležitými letišti jsou Mnichov, Hamburg, Düsseldorf a tři berlínská letiště, kde přistávají mezinárodní lety. Vnitrostátní lety provozují společnosti Lufthansa, Deutsche BA, Hapag-Loyd, Eurowings a Cirrus.

Trajektem/lodí
Důležité dopravní trasy tvoří také splavné řeky, které jsou propojené průplavy. V Německu funguje řada velkých přístavů, jako je Duisburg, Brémy, Roztoky, Kiel, Lubeck a největší přístav v Severním moři Hamburg.

Jak cestovat po Berlíně?

Autobusem
Autobusy jsou dobrým způsobem přepravy po městě, zvláště v noci, kdy ostatní dopravní prostředky přestanou jezdit. Existují zde proto speciální noční linky. Zvláštností jsou autobusové linky 100 a 200, které jezdí po turisticky zajímavých místech dvoupatrovými vozy a spojují východ se západem. Platí na nich stejný tarif jako v celé Berlínské MHD. Kromě kloubových autobusů jezdí po městě i moderní nízkopodlažní vozy. Pro celou berlínskou MHD platí jednotné jízdenky. Jízdenky se prodávají v automatech na zastávce, nástupišti, dopravním prostředku nebo přímo u průvodčího. Před cestou je nutné si jízdenku označit v automatu u dveří daného prostředku nebo u vchodu do stanice.

Tramvají
Tramvajový systém je zachován pouze ve východním Berlíně a má poměrně komplikovanou strukturu. Jejích rozsáhlá síť měřící celkově 187,7 km se dělí na několik částí a některé tramvaje jezdí dokonce mimo území Berlína nebo na velkých sídlištích na území bývalého východního Berlína. Tramvajový vozový park je vybaven českými vozy ČKD několika typů. Berlínské tramvaje mají žlutý nátěr. V posledních letech však dochází k modernizaci a začaly se objevovat nové nízkopodlažní tramvaje.

S-bahn
Specifickým dopravním prostředkem v Berlíně je S-bahn, což je něco mezi metrem, vlakem a tramvají. Říká se jim také příměstské vlaky a v provozu jsou od 4:30 ráno do 1:30 v noci. Dnes patří mezi nejrozšířenější způsob přepravy po městě i daleko za něj. Lidé se s nimi vozí do práce a během špičky kolem 8 hodiny ráno a 15 hodiny odpoledně bývají přeplněné.

Metrem
Celý Berlín je propojen také trasami metra U-bahen. Starší trasy metra vedou místy i nad zemí, zatímco novější vedou pod zemí a mají přijatelnější a rychlejší poloměry oblouků. Metro je rozděleno na tři cestovní zóny. Zóny A a B zahrnují městské oblasti, zatímco zóna C se nachází dál od centra metropole.

Taxi
Taxíky jsou v Berlíně poměrně drahé a navíc pomalejší než vlak. Stanoviště taxislužby najdeme na letišti, u každého nádraží, u stanic metra a na dalších frekventovaných místech. Taxi si můžete zastavit také přímo na ulici. Berlínští taxikáři jezdí podle sazeb, které jsou stejné přes den i v noci. Rozdíl v ceně je pouze v tom, jestli se jedná o krátkou cestu ze stanoviště nebo o cestu objednanou telefonicky.

Stravování

Německá kuchyně
V německé kuchyni je zahrnuto několik regionálních kuchyní, které bývají mnohdy velmi odlišné. Jde například o kuchyni Bavorskou, Švábskou nebo jihoněmeckou. Jistý vliv má na pokrmy také Švýcarsko a Rakousko. Oblíbeným masem je vepřové, hovězí a drůbeží, ale často se připravuje také divočina a bohatý je výběr rybích pokrmů. Ze sladkovodních ryb je obvyklý hlavně kapr, pstruh, okoun nebo candát. V severních přímořských oblastech se loví převážně sledi, makrely, lososi a úhoři. Je zde velký sortiment masných výrobků, jako je tlačenka, rosol, paštika, nespočet salámů a buřtů. Němci mají v oblibě také mleté syrové maso Schabelfleisch nebo Hackepeter.

Mezi nejstarší a tradiční německá jídla patří hustá polévka Eintopf, neboli „z jednoho hrnce“. Najdeme v ní spoustu zeleniny, jako mrkev, čočku, pórek, hrášek, brambory a různé druhy masa, párků a buřtů. K dalším oblíbeným polévkám patří hrachová, čočková, gulášová a také čisté zeleninové polévky. Nejčastější přílohou jsou brambory, mrkev, zelí, kapusta i špenát. V Německu se těší oblibě u nás moc nepoužívaný chřest. V Německu máte výběr z obrovské nabídky pečiva, od bílé veky až po černý chléb si zde můžete koupit cokoliv a hned v několika variantách. Existuje zde někdy až nepřehledné množství druhů chleba a nejrůznějších rohlíků. Po jídle následuje vždy něco sladkého, například štrúdl, perník nebo známé berlínské koblížky.

Německé restaurace
V Německu najdete velké množství restaurací nabízejících od tradičních jídel až po mezinárodní kuchyně. Dá se říct, že podnik, kde vám připraví něco dobrého k jídlu, najdete v Německu snad na každém rohu. Najíst se můžete v luxusní restauraci, skromnějším gasthofu s běžnou denní nabídkou nebo jen v hospodě, kde vám k pivu podají nějaké prosté krajové jídlo. K ceně jídla se vždy připočítává přirážka za obsluhu. Pokud jste s obsluhou spokojeni, je zvykem nechat jí spropitné ve výši 5-10 procent z ceny jídla. Jídelní lístky bývají vystaveny před vstupem do restaurace, takže si můžete v klidu rozmyslet, zda tam na jídlo půjdete nebo se vám nabídka nelíbí. Někdy bývají před restauracemi také venkovní zahrádky. Některé restaurace podávají obědové či večerní menu o několika chodech za jednotnou cenu. V německých restauracích jsou odděleny prostory pro nekuřáky. Pokud vám stačí jen něco menšího na zub, zajděte si do bistra, pizzerie, kavárny nebo provozovny rychlého občerstvení (tzv. fast foodu).

Německé nápoje
Tradičním německým nápojem je pivo, které se svou kvalitou může rovnat pivům českým. Existuje zde nepřeberné množství značek a druhů piv, nejoblíbenějším je ale plzeňské Pils, pšeničné pivo Weizenbier, Kölsch a Altbier. Němci někdy míchají pivo s limonádou a dělají si z toho tzv. Alster či Radler. Berlínskou specialitou je světlé a lehké pivo Berliner Weiße. Německo je známé také svými vinařskými oblastmi podél velkých řek, kde se vyrábí jedinečné Ryzlink nebo Silváner. Obliba vína v Německu poslední dobou výrazně stoupá. Z nealkoholických nápojů je oblíbená minerální voda a různé ovocné šťávy, káva i čaj.

Ubytování
Německo oplývá pestrou škálou ubytovacích zařízení. K dispozici vám jsou moderní a luxusní hotelové řetězce, jako je Holiday Inn, Best Western nebo Mercure, dále grandhotely, paláce i historické budovy. V menších městech jsou pak menší hotýlky, penziony a ubytování v soukromí. Také na východě země se snaží o modernizaci veškerých zařízení a o výstavbu nových hotelů, které by se vyrovnaly standardu v Německu. V oblíbených turistických lokalitách bývá problém najít levnější, ale přitom kvalitní ubytování. Ceny za pokoj se zde šplhají do závratných výšek. Také si musíte pokoj dopředu rezervovat, jelikož bývají během turistické sezóny brzy obsazené. Rezervaci můžete provést přes internetové stránky jednotlivých měst nebo v informační kanceláři. Cenu ubytování určuje vybavenost a kvalita pokoje a služeb. V levnějších hotelích není samozřejmostí soukromá koupelna či toaleta.

Bezpečnost v Německu
Německo je pro turisty bezpečnou zemí, kde jen málokdy dochází k nějakým vážnějším zločinům. Stejně jako všude jinde na světě, i zde fungují organizované skupinky zlodějů a kapsářů, kteří se zaměřují převážně na turisty. Proto je dobré nosit peněženku, doklady a jiné cennosti na bezpečném místě, tak aby nepoutaly pozornost. Můžete je uschovat také v hotelovém sejfu. Pozor na své osobní věci si dávejte hlavně v dopravních prostředcích a na místech s vysokou koncentrací osob.

Nakupování v Německu
Nejčastěji nakupovaným zbožím v Německu jsou výrobky tradičních ručních řemesel a lidového umění, zvláště míšeňský porcelán, kukačkové hodiny z Černého lesa nebo bavorské sukno. Německo ale vyniká také výrobou aut a kvalitní elektroniky. Ať již navštívíte jakýkoliv kout této země, každý vám nabídne něco jedinečného a typického. Ve větších městech byly vystavěny velké obchodní domy a supermarkety, kde nakoupíte vše pod jednou střechou a za poměrně levné peníze. Některá města jsou protkána pěšími zónami, které lemují restaurace, bary a nejrůznější obchůdky. V mnoha městech po celém Německu se každý den pořádají trhy, kde jsou k vidění suvenýry ze všech krajů a také místní speciality starožitnosti. Na některých trzích se prodává ovoce, zelenina, sýry, klobásy a zboží každodenní potřeby. Milovníci takovýchto trhů zde mohou objevit skutečné poklady. Obchody v zemi otevírají mezi 8:30 – 9 hodinou ranní a zůstávají otevřeny do 20 hodin. V neděli je většina obchodů až na výjimky zavřená. Ve většině obchodů, hlavně v supermarketech přijímají kreditní karty.

Turistické cíle

Berlín
Hlavní město Německa bylo po skončení 2. světové války v letech 1949 až 1990 rozděleno na východní a západní, stejně jako zbytek země. Roku 1961 byla dokonce vystavěna Berlínská zeď, která měla východ a západ rozdělovat nejen politicky, ale i fakticky. V roce 1991 došlo opět ke sjednocení města a Berlín se tak stal jedním z největších měst Evropy. Dnes je to kulturní, politické, obchodní a finanční centrum země. Berlín se také vyznačuje velkým počtem kulturních a vědeckých zařízení, z nichž některé dosáhly velké známosti a popularity i v zahraničí. Město je současně jeden z jejích federálních států Spolkové republiky Německo.

Berlín se rozkládá v nížinaté krajině Braniborska, na řekách Spréva a Havela. Během druhé světové války byla téměř celá jeho polovina zničena a srovnána se zemí, přesto se dochovala řada významných památek. První, co vás po příjezdu upoutá, je Braniborská brána, která připomíná, že po 2. světové válce bylo město rozděleno na 4 okupační zóny. Od brány vedou vyhlášené ulice Unter den Linden a Karl-Marx-Allee (první socialistický bulvár), které jsou hlavními berlínskými dopravními tepnami. Tradičním centrem Berlína je Alexanderplatz, náměstí s dominantou televizní věže a chrámem Panny Marie. Obchodním, nákupním a kulturním centrem města je třída Kurfürstendamm. Pokud vás zajímá historie, zajděte si do Pergamonského muzea nebo Egyptského muzea, kde je uchován originál sošky Nefertiti. Odvážnější mohou navštívit dokonce Muzeum erotiky. Nepřehlédnutelná je budova Říšského sněmu, kde dnes sídlí německý parlament. Tato budova se stala symbolem znovusjednocené země. V Berlíně však najdeme mnoho památek z doby studené války a komunistické vlády. Najdeme zde například Sovětský válečný památník, Památník zavražděných Židů Evropy, hraniční přechod Checkpoint Charlie a muzeem. Nejlepším příkladem klasicistního umění je Gendarmenmarkt, kde najdeme divadlo, Německou a Francouzskou katedrálu. Na travnatém náměstí Domplatz se vypíná ohromná katedrála Berliner Dom ukrývající ostatky královského rodu Hohenzollernů. Katedrála je postavena ve stylu italské renesance a jejím původním úmyslem bylo zastrašit věřící. Za řekou Sprévou se nachází cihlová červená radnice Rotes Rathaus.

Ve středozápadním Berlíně se nachází významný pamětní kostel císaře Viléma, který byl za války zničen, ale stojí dodnes. Stojí zde také jeden z nejslavnějších obchodních domů na světě – Kaufhaus des Westens, jehož provoz byl zahájen již v roce 1906. Jednou z nejvýznamnějších pamětihodností Berlína je zámek Charlottenburg rozkládající se v západoberlínském obvodě. Během druhé světové války hrozila jeho celková devastace, ale v roce 1950 bylo rozhodnuto o jeho rekonstrukci. Dnes se již pyšní svou původní královskou nádherou a je skutečně velkolepou rezidencí. V Berlíně kromě památek najdete také spousty parků, zelených ploch a na území města se nachází i lesní porosty. K nejznámějším patří například Tiergarten, ležící téměř v centru města. Nejrušnějším místem v Berlíně je Postupimské náměstí, kde se křižují tramvajové linky, S-bahn a U-bahn. Vystavěno zde bylo mnoho moderních budov a také zcela nový komplex se Sony Center.

Postupim
Královské město Postupim se nachází v těsné blízkosti Berlína a pyšní se řadou paláců, které jsou obklopeny parky, zahradami a překrásnými lesy. Postupim je hlavním městem spolkové země Braniborsko a patří k vyhledávaným turistickým cílům, zejména díky zámku Sanssouci s rozsáhlým parkem, ale také i kvůli své významnosti při konci druhé světové války. Palác Sanssouci je neodmyslitelně spjat s osobností Fridricha Velikého a je vrcholným projevem pruského rokoka. Na Starém tržišti najdeme 2 významné budovy: radnici z 18. století a Nikolaikirche s masivní kopulí z 19. století. Ve městě najdeme Holandskou čtvrť, ruskou kolonii Alexan-drowka s roubenými chalupami.

Rostock
Přístav Rostock ležící v severním Německu se stal největším městem spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Asi 12km na sever od centra města se na břehu baltského moře nachází městská čtvrť Warnemünde. Jde o turisticky velmi oblíbené a vyhledávané letovisko, které svým návštěvníkům poskytuje kvalitní zázemí a spoustu příležitostí k ubytování. Stojí zde elegantní vilky i rybářské domky s restauracemi. V centru Rostocku se nachází Nové náměstí a významné kostely, jako například kostel sv. Marie, který ukrývá orloj z roku 1472. Z věže kostela sv. Petra je krásný výhled na Staré město a městský přístav. Kdysi bylo město obehnáno mohutným opevněním, ze kterého se dochovala brána Steintor z 16. století. Náměstí Universitätsplatz lemují honosné budovy, kavárny, sochy a moderní fontány. Ve městě můžete navštívit Muzeum dějin a kultury, které je umístěno ve starém klášteře nebo Námořní muzeum.

Rujána
Rujána je největším a také nejkrásnějším německým ostrovem, který je pokrytý rozmanitou přírodou bukových lesů. Zdejší dlouhé písečné pláže lemují velké křídové útesy. Rozvoj turistického ruchu začal v době, kdy byly na ostrově založeny královské lázně. V 19. století zde začala vznikat přímořská letoviska a začala se budovat ubytovací a stravovací zařízení. Ještě oblíbenější než Rujána byl ostrov Hiddensee, který vyhledávali zejména intelektuálové a umělci. Na tento ostrov není povolen vjezd aut a je tak zachována jeho jedinečná příroda.

Rujána je s pevninou spojena mostem a jedním přívozem. Nevynechejte návštěvu historického hanzovního města Wismar s mohutnými kostely a stavbami z červené cihly nebo letovisko Binz. Významnou kulturní památkou pod ochranou organizace UNESCO je Stralsund, který je zároveň jakousi vstupní branou na ostrov.

Vorpommersche Boddenlandschaft
Národní park Vorpommersche Boddenlandschaft je největší chráněnou oblastí u pobřeží Baltského moře. Do češtiny by se název tohoto národního parku přeložil asi jako Národní park Laguny Předních Pomořan. Park má rozlohu více než 800 km2 a je v něm ochraňovaná jedna z posledních netknutých přírodních oblastí v Evropě. Území národního parku se táhne od poloostrova Darß-Zingst až po západní pobřeží Rujány. Park obepíná dvě velké mělké přímořské lagunové oblasti, které se nazývají „bodden“. Oblast je tvořena strmým pobřežím a dunami, kosami a pobřežními jezery. V těchto místech se slaná voda z Baltského moře mísí se sladkou vodou zdejších lagun. Tyto vody jsou líhní mnoha druhů ryb a útočištěm obojživelníků. Národní park je oblíbenou a vyhledávanou rekreační oblastí, proto zde najdeme také velký výběr ubytovacích zařízení. Toulat se po parku můžete s průvodcem nebo sami a můžete si vychutnávat jeho působivou a neporušenou přírodu. Vydejte se například do Darßkého lesa, který je největší souvislou lesní oblastí tohoto národního parku. Jedním z nejnavštěvovanějších přístavů v Bodden je přístav v Ahrenshoopu na západním okraji národního parku.

Hamburk
V Hamburku, který je zároveň i samostatnou spolkovou zemí Německa, najdeme druhý největší přístav v Evropě. Je rovněž centrem bankovnictví, pojišťoven, médií a služeb. Město se rozkládá na dolním toku Labe, při jeho ústí do Severního moře. Centrum Hamburku bylo vážně poničeno během náletů za 2. světové války. Dílo zkázy poté dokonal požár, který usmrtil kolem 55 tisíc lidí.

Typickou siluetu Hamburku představuje pět věží jeho velkých kostelů. Stojí zde jedna z největších německých univerzit, významné průmyslové podniky (loděnice). Známý je kostel St. Michaelis-kirche z roku 1762 se 132 metry vysokou věží, renesančně přestavěná radnice a nechvalně proslulá čtvrť červených luceren Sankt Pauli s proslavenou ulicí Reeperbahn, která nabízí všemožné druhy zábavy a služeb. V kostele St. Jakobikirche, který se v roce 1945 podrobil kompletní přestavbě je uchováno mnoho původního vybavení, vzácné jsou například velké varhany z roku 1693. Ve městě můžete navštívit Muzeum dějin Hamburku, Muzeum umění a řemesel nebo čtvrť Hanseviertel s galeriemi a nejrůznějšími obchody. Při procházce starým městem nevynechejte prohlídku rozbombardovaného Nikolaikirche, který dnes slouží jako památník.

Lübeck
Město Lübeck se nachází na severu Německa u pobřeží Baltského moře. Středověké centrum města je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Stojí zde mnoho historických památek a město je obklopeno systémem vodních obranných zařízení. Turisty sem lákají staré křivolaké uličky a typické cihlové domy postavené v různých slozích. Symbolem města je dochovaná cihlová brána z 15. století zvaná Holstentor. Centru dominuje radnice a Marienkirche s dvojicí věží ze 13. století. Z věže Petrikirche si můžete vychutnat krásný výhled na celé město. Za návštěvu stojí sídlo Buddenbrookhaus nebo Haus der Schiffergesellschaft, kde je dnes jedna z nejlepších restaurací ve městě. V Muzeu umění a dějin kultury se můžete kochat obrazy a nábytkem z 19. století.

Hannover
Hannover je hlavním městem Dolního Saska a také druhým největším městem severního Německa. Hannover je zároveň průmyslovým, administrativním a kulturním centrem oblasti. Hluboký šrám ve vzhledu města zanechalo bombardování během 2. světové války, kdy bylo srovnáno se zemí celé centrum města. Na jeho místě následně vyrostla nepříliš vzhledná moderní zástavba. Dnes je město pořadatelem významných evropských obchodních veletrhů, například v roce 2000 se zde konalo první německé Expo. Většina těchto veletrhů se koná na rozsáhlém výstavišti Messegelände. Nedaleko hlavního nádraží v centru města se rozkládá náměstí Ernst-August-Platz s jezdeckou sochou kurfiřta Ernesta Augusta. Z původního hannoverského Starého města se dochoval kostel Marktkirche s věží a sedlovou střechou. Na jihu města se tyčí obrovská radnice z počátku 20. století. Za návštěvu stojí Zemské muzeum Dolního Saska se sbírkou obrazů od starých mistrů a galerie Sprengel-Muzeum. Ve městě se nachází také mnoho zahrad a parků. Jednou z největších barokních zahrad Evropy je zdejší Velká zahrada, uvnitř které najdeme venkovní divadlo, záhon s geometrickými vzory či Velkou fontánu. V zahradě Georgengarten sídlí Wilhelm-Bush-Museum s výstavou karikatur.

Brémy
Město ležící hluboko v německém vnitrozemí bylo kdysi prvním námořním přístavem v zemi. Brémy zbohatly především díky námořnímu obchodu, hlavně obchodu s kávou. V centru města se nachází staré město s historickými památkami, které přitahují velký počet turistů. Brémy mají nádherné historické jádro a potěší vás osobitou veselou atmosférou se severským nádechem. Za druhé světové války byla téměř polovina města zničena bombardováním, ale většina památek zůstala naštěstí zachována. Na centrálním náměstí najdeme původně středověkou radnici, která byla přestavěna ve stylu vezerské renesance. Náměstí zdobí také deseti metrová socha rytíře Rolanda z roku 1404 a další postavy brémských muzikantů. Uvnitř radnice je 40 metrů dlouhý Horní sál s modely lodí. V radničním vinném sklípku je uchováno kolem 600 druhů vín. Nedaleko radnice stojí katedrála se dvěma věžemi z 19. století a s bronzovou křtitelnicí. Nejzachovalejší částí Starého města je rybářská čtvrť Schnoorviertel. V Brémách se rozkládají také dva parky: Bürgerpark a Wallanlagen. na návštěvníky zde čeká také nepřeberné množství muzeí, k jejichž prohlídce byste potřebovali několik dní.

Kolín nad Rýnem
Čtvrté největší německé město ležící na obou březích Rýna je centrem průmyslu, obchodu, umění a kultury. Město je dějištěm řady významných kulturních událostí a turisty sem přitahuje také množství historických a architektonických zajímavostí. Největší dominantou města je bezesporu Kolínská katedrála se dvěma věžemi měřícími úchvatných 157 metrů. Se stavbou katedrály se začalo již v polovině 13. století, ale dokončena byla teprve ve století devatenáctém. V kryptách katedrální klenotnice je uschováno mnoho drahocenných liturgických předmětů. V interiéru se můžete kochat obrovskou dochovanou středověkou sochou Krista, tzv. Gerovým křížem. Ve Svatyni tří králů byly uchovány ostatky Tří mudrců. V severní lodi katedrály uvidíte krásné vitrážové sklo z 16. století.

Hlavní ulicí, která protíná Kolín je Hohe Strasse, kterou lemují nejrůznější obchody, restaurace a kavárny. Ulice vás dovede až na Neumarkt, jehož postranní uličky jsou plné butiků, galerií a starožitnictví. Nejstarší částí města je Altstadt se spletí uliček, několika náměstími a nepřeberným množstvím hospůdek a restaurací. Kousek od sebe zde stojí gotická radnice s věžemi a románský kostel Gross St. Martin. Kolín je také známý svými jedinečnými kašnami a fontánami s vytesanými symboly. Milovníci umění si zde také přijdou na své při návštěvě některého z kolínských muzeí.

Cáchy
Na západě Německa se nachází metropole Cáchy, které již Karel Veliký jmenoval svým hlavním městem. Město obklopuje moderní výstavba, ale starobylé centrum se nachází na vyvýšeném pahorku, kam vede několik dlážděných uliček. Symbolem města je gotická katedrála Panny Marie s barokní osmibokou kaplí založenou Karlem Velikým. Kaple, tzv. Oktogon, se nakonec stala jádrem mohutnější církevní stavby. Součástí katedrály je také Svatyně Karla Velikého a klenotnice se sbírkou vzácných objektů. Cáchy jsou také městem kašen a fontán, najdeme zde například Elisiny kašny nebo Peněžní kašnu se satirickými postavami. Na hlavním náměstí stojí robustní radnice a Couven-Museum. K Cáchám patří také nedaleká lázeňská čtvrť s přepychovým komplexem Carolus Thermen.

Düsseldorf
Düsseldorf je hlavním městem německé spolkové země Severní Porýní – Vestfálsko. Je průmyslovým, ale také starobylým rýnským městem, jehož Staré město je plné barů a hospůdek. Východní hranici Starého města vyznačuje Heinrich-Heine-Allee se secesními domy a starým cihlovým mrakodrapem Wilhelm-Marx-Haus. O něco dále se táhne ulice Königsalle s prestižními obchody, uprostřed které protéká kanál lemovaný stromy. Dominantou je obří Tritonova fontána.

Ze starého opevnění, které obklopovalo město, se do dnešních dní dochovala pouze Zámecká věž, ve které sídlí muzeum. Na konci nábřeží se tyčí 172 metrů vysoká Rýnská věž s vyhlídkovou plošinou a kavárnou. Krásným příkladem expresionistické cihlové architektury je koncertní síň Tonhalle. Jestliže vás zajímá umění, zajděte si do Musea Kunst Palast nebo se podívat na sbírku umění Severního Porýní – Vestfálska s kolekcemi německého umění 20. století. Kolem zámku Jägerhof, kde sídlí muzeum věnované Goethemu, se rozkládá městský park Hofgarten.

Mohuč
Hlavní město spolkové země Porýní – Falc se rozkládá na soutoku Rýna a Mohanu. Kdysi byla Mohuč mocným sídlem a ovládala celou Germánii. Ve 14. století se zde narodil vynálezce knihtisku Johannes Gutenberg, který zde má nyní své muzeum. V muzeu je k vidění cenná kopie Gutenbergovy bible. Město je plné působivých budov, muzeí, šlechtických paláců i pomníků. Nejvýznamnější památkou města je katedrála sv. Martina postavená z červeného pískovce. Tato románská stavba ze 12. století se pyšní 6 věžemi a kontrastuje se světlým kamenem románské kaple sv. Gotharda. V interiéru katedrály se ukrývají významné kulturně-historické poklady. V Chrámovém a diecézním muzeu je uchována nejkrásnější socha katedrály a také fragmenty plastik z 12. století. Nejcennější je ale mistrovská středověká podobizna hlavy muže „Kopf mit Binde“ neboli „Hlava s čelenkou“. Na náměstí Markt najdeme krásnou renesanční fontánu. Náměstí Gutenbergplatz zase zdobí socha tohoto slavného tiskaře a uprostřed Spillerplatz stojí Masopustní kašna. Za zhlédnutí stojí také zrekonstruovaný kostel sv. Štěpána ze 13. století. V Mohuči můžete navštívit také některé z muzeí, například Římsko-germánské muzeum s archeologickými nálezy, Muzeum starověké plavby nebo Zemské muzeum.

Frankfurt nad Mohanem
Frankfurt je pátým největším městem Německa, které se nachází ve spolkové zemi Hesensko. Je finančním centrem země, svá sídla zde mají důležité světové banky, významným veletržním městem i dopravním uzlem. Frankfurt je spíše moderním multikulturním městem, kde žije velký počet imigrantů. Na první pohled vás zaujmou třpytící se kancelářské mrakodrapy, například 256 metrů vysoká Messeturm ve tvaru tužky nebo ještě o 3 metry vyšší budova Commerzbank. Staré centrum Frankfurtu najdete kolem náměstí Römerberg s radnicí Römer, kde se konávaly korunovační slavnosti. Mnoho hrázděných budov na náměstí bylo během bombardování za 2. světové války zcela zničeno a proto byly znovu postaveny od samých základů za použití tradičních materiálů. Na náměstí stojí také kostel sv. Mikuláše ze 13. století postavený z červeného pískovce. Pokud vás zajímá minulost města, zajděte se podívat do Historického muzea. Postmodernistické umění je vystaveno v Galerii výtvarného umění Schirn nebo v Muzeu moderního umění. V severní části města stojí kostel sv. Pavla z 18. století. Jednou z nejkrásnějších staveb města je katedrála sv. Bartoloměje, kde bylo korunováno asi 10 císařů. Zajímavá je katedrální věž z roku 1877, která byla donedávna nejvyšší stavbou ve městě. Hlavní obchodní tepnou je Ziel, kde stojí bývalá barokní městská strážnice Hauptwache a také nákupní komplex Les Facettes. Roku 1749 se ve Frankfurtu narodil německý spisovatel Goethe, který zde má dnes své Goethe-Museum i restaurovaný rodný dům. V Židovském muzeu se můžete seznámit se životem Židů v Německu. Milovníci výtvarného umění jistě ocení Städelův umělecký institut, který je největší německou obrazárnou a jsou zde vystavena díla zahraničních starých mistrů a impresionistů. Frankfurt návštěvníkům nabízí ještě celou řadu muzeí nejrůznějších zaměření, které jistě stojí za návštěvu. V roce 1912 zde byla založena univerzita Johanna Wolfganga von Goethe, která má v současnosti 16 fakult.

Wiesbaden
Lázeňské město Wiesbaden rozkládající se na severní straně Rýna bylo roku 1946 zvoleno hlavním městem spolkové země Hesensko. Dnes je vyhledávaným turistickým cílem a módními lázněmi s přepychovými vilovými čtvrtěmi. V centru města se nachází Lázeňský dům (Kurhaus) a kolonádou, kopulí a elegantní hernou, který byl postaven v roce 1907. Za podívanou stojí neobarokní Státní divadlo, Muzeum Wiesbaden, staré město s Městským zámkem z 19. století sloužícím jako sídlo parlamentu a novogotický pravoslavný kostel s radnicí. V Lázních císaře Friedricha vyvěrají horké slané prameny Kochbrunnen a vyzkoušet můžete římsko-irskou parní lázeň. Oblíbeným výletním místem se stal nedaleký zámek Biebrich a také kopec Neroberg, na který se můžete nechat vyvézt lanovkou z roku 1888.

Výmar
Výmar je nevelké město, ale přesto v Německu zaujímá důležité místo. Vzniklo zde literární hnutí známé jako výmarský klasicismus, které hledalo inspiraci ve starém Řecku. Na přelomu 18. a 19. století přitahovalo město významné osobnosti, jako byl například Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich von Schiller, filosof Johann Gottfried Herder a dvorním varhaníkem na vévodském dvoře byl dokonce Johann Sebastian Bach. Poslední léta svého života ve Výmaru strávil také filosof Fridrich Nietzsche. Město se stalo díky svému uměleckému, kulturně-historickému a duchovnímu významu zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Na hlavním náměstí Marktplatz můžete obdivovat novogotickou radnici a renesanční štítový Cranach-Haus. Stojí zde také nejluxusnější hotel Německa – Hotel Elefant. Nedaleko najdeme Zelený palác s barokní knihovnou či skupinu budov představujících vévodský středověký palác Schloss. Ve městě je mnoho památek spojených s osobností Johanna Wolfganga von Goethe, například zahradní domek Goethes Gartenhaus nebo jeho hlavní sídlo Goethes Wohnhaus. Na Teaterplatz najdeme také nejslavnější německou sochu Goetha se svým přítelem a obdivovatelem Friedrichem von Schillerem. Za sochou se nachází Deutsches Nationaltheater. Budova Wittumspalais má překrásné barokní a neoklasicistní interiéry.

Drážďany
Drážďany jsou hlavním městem spolkové země Sasko a rozkládá se v údolí řeky Labe mezi východními výběžky Krušných hor. Za druhé světové války město utrpělo během bombardování vážné škody a bylo téměř kompletně zničeno. Následovala však rozsáhlá rekonstrukce a výstavba a dnes má město zpátky svou původní podobu. Návštěvníci přijíždějí do Drážďan především kvůli cenným architektonickým památkám, muzeím a galeriím.

Zajímavou památkou je válkou a následnými požáry zničený a posléze znovu zrekonstruovaný kostel Frauenkirche, který byl znovuotevřen v roce 2005, při příležitosti 800. výročí založení města. Nejvíce návštěvníků zahajuje prohlídku města v centru Zwingeru. Tento komplex vznikl na příkaz saského krále Augusta Silného a dnes slouží především jako muzeum. Kolem nádvoří s jezírky a fontánami jsou uspořádány budovy a celé dílo představuje vrchol německé barokní architektury. Do areálu Zwingeru se dostanete branou Glockenspielpavillonu se zvonkohrou z míšeňského porcelánu. Významnými stavbami jsou Korunní brána, Semperova galerie, Wallpavillion a odpočinkový palác Augusta Silného. V uměle vytvořené jeskyni Nymphenbad jsou k vidění kamenné nymfy. Uvnitř Zwingeru se nachází zbrojnice se sbírkou zbraní a brnění, matematicko-fyzikální salón a rozsáhlá Sbírka porcelánu. Samozřejmě nesmíme zapomenout také na Galerii starých mistrů se slavným obrazem „Sixtinská Madona“ od Raffaela a mnoha dalšími významnými díly od světoznámých malířů.

Středem Starého města je náměstí Theaterplatz s několika pozoruhodnými historickými budovami. Najdeme zde například budovu Saské státní opery a Státního orchestru, tzv. Semperoper. Nedaleko se nachází velkolepý Schloss se stometrovou věží, který kdysi sloužil jako rezidence saských vládců. Dnes v něm sídlí několik muzeí, včetně nádherné klenotnice Zelená klenba.

Lipsko
Druhé největší město spolkové země Sasko se proslavilo zejména svými hudebními tradicemi a veletrhy, proto je již po mnoho staletí nazýváno „Městem hudby“. S Lipskem je spojeno mnoho významných osobností klasické hudby, jako například Johann Sebastian Bach, Richard Wagner, Friedrich Schiller nebo Johann Wolfgang Goethe. Historické jádro města je poměrně malé a snadno jej projdete pěšky. Prohlížet si obchůdky a nakupovat můžete v pasážích Passagen jako je Steibs Hof, Specks Hof nebo Mädlerpassage. Centrum Innenstadtu (historického jádra) zdobí románský kostel Nikolaikirche, Stará radnice z roku 1557 či kostel Thomaskirche založený roku 1212. Ve městě je k vidění Muzeum dějin města nebo Bachmuseum. na náměstí Augustusplatz stojí opera s novou koncertní síní. Obchodníci v Lipsku vyhledávají především výstaviště Neue Messe na okraji města.

Norimberk
V německém severním Bavorsku se nachází typické středověké město Norimberk, které je obehnáno mohutnými hradbami. Na přelomu 15. a 16. století se stal Norimberk centrem německé renesance. Staré město Altstadt není nijak rozlehlé a je možné jej projít pěšky. Centrem je náměstí Lorenzerplatz, kde stojí kostel Lorenzkirche se dvěma 81 metrů vysokými věžemi. Impozantní je rovněž měšťanský dům Nassauer Haus ze 13. století. Na náměstí stojí také renesanční fontána Tugendbrunnen. Významnou norimberskou budovou je středověký chudobinec Špitál ducha svatého a úchvatný kostel Frauenkirche postavený ve 14. století. Nepřehlédnutelným prvkem na náměstí je také gotická fontána Schöner Brunnen, která se tyčí do výšky 19 metrů a zdobí ji alegorické a biblické postavy a sedm kurfiřtů. Na pískovcovém pahorku za městem se vypíná hrad Kaiserburg, v jehož interiéru je krásná císařská kaple. Pokud se chcete pokochat výhledem na celé město, vystoupejte po 113 schodech na věž Sinwellturm. Ve 13. století byl založen kostel sv. Sebald se strohým románským průčelím, který doplňuje trojici městských kostelů. Navštívit můžete také dům Albrechta Dürera, který je zařízený středověkým nábytkem. Je zde také nespočet muzeí, například Muzeum hraček, Muzeum dopravy nebo Německé národní muzeum s řemeslnými předměty, sochami, obrazy, zbraněmi, kostýmy a folklórními exponáty.

Bamberk
Starobylé město Bamberk leží v údolí řeky Regnitz ve spolkové zemi Bavorsko. Pro svůj půvab a velmi dobře zachované historické budovy je město zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Ve městě se krásně snoubí jedinečná architektura s úchvatnou přírodou. Ještě dnes zde najdeme staré obytné čtvrtě a zeleninové zahrady. Nejzajímavějšími budovami jsou velká katedrála Domplatz se čtyřmi věžemi a biskupský středověký palác Residenz. Jedinečná je rovněž budova Staré radnice, která byla vystavěna na ostrůvku na řece a skládá se ze tří odlišných částí. Ke konvenční sekci z 18. století byla přistavěna barokní věž s průjezdem a nad řekou se nejistě drží hrázděný dům. Uvnitř radnice najdeme sbírku porcelánu Sammlung Ludwig. Mezi cenné stavby patří také kostel sv. Martina a Nová radnice.

Mnichov
V podhůří Alp na řece Isar se rozkládá třetí největší město Německa a také hlavní město spolkové země Bavorsko. Město je plné památek, kulturních zařízení, muzeí, galerií, obchodů, hospůdek a zábavních podniků. Je to živé kosmopolitní město, kde můžete prožít příjemnou dovolenou. Známé se stalo především jako místo konání pivního festivalu Oktoberfest, na který se sjíždějí obrovské davy turistů.

Staré město se dá dobře projít i pěšky, rozkládá se mezi třemi branami Isartor, Karlstor a Sendlinger Tor. Uprostřed náměstí Marienplatz byl roku 1638 vztyčen sloup s překrásnou pozlacenou sochou Panny Marie. Na hlavním průčelí nové pseudogotické radnice se nachází orloj Glockenspiel se zvonkohrou, která se rozezní každý den v jedenáct hodin dopoledne a je hlavním lákadlem tohoto náměstí. Na východní straně stojí Stará gotická radnice, v jejíž věži je několik pater s hračkami z minulých století. Nejstarší církevní stavba ve městě je Kostel sv. Petra, který se pyšní vysokou zvonicí a barokním oltářem. V roce 1589 byl ve městě založen Dvorní pivovar Hofbräuhaus, v jehož pivnici obsluhují servírky v tradičních krojích, hraje vlastní dechovka a piva se čepují do nekonečného množství půllitrů. Symbolem Mnichova jsou dvě věže cihlového kostela Panny Marie, na jejichž vrchol se můžete nechat vyvézt výtahem. Pokud se chcete potěšit nákupem na tradičním trhu, navštivte Viktualienmarkt, kde vám budou nabízet nepřeberné množství potravin, ovoce a zeleniny. Nedaleko stojí Mnichovské městské muzeum s expozicemi o minulosti města. Posledním kostelem, který stojí za vidění je barokní Asamkirche. Nejvýznamnější mnichovská muzea se nacházejí v oblasti zvané Umělecký areál Mnichov. V paláci Staré pinakotéky je například uložena Královská sbírka obrazů starých mistrů. Je jednou z největších světových sbírek evropského umění ze středověku až po 18. století. Najdeme zde například jedinečný obraz „Lov hrocha a krokodýla“ od Rubense nebo Dürerův „Autoportrét v kožichu“. Kromě Staré pinakotéky můžete navštívit ještě Novou pinakotéku a Pinakotéku moderny.

Na západním okraji Mnichova se nachází původně lovecký zámeček Schloss Nymphenburg s barokním exteriérem. Kolem něj se rozkládá upravovaný dvousethektarový park s malebným jezírkem. V parku stojí také rokokový palác Amalienburg, přístřešek bazénu Badenburg a palác Pagodenburg v němž se odráží vliv Číny.

Alpy
Nejmalebnější oblastí Německa jsou Alpy, kde najdeme množství jezer, zachovanou přírodu a vysoké vrcholy vytvářející jedinečná panoramata. Tento horský pás stoupající od bavorských nížin dosahuje výšky téměř 3000 metrů nad mořem. Nachází se zde i nejvyšší hora Německa – Zugspitze měřící 2962 metrů nad mořem, na jejíž vrchol se můžete vydat zubačkou nebo lanovkou. Na ostatní hory už tak jednoduchý přístup ale není. Původně bylo zamýšleno postavit lanovku také na druhou nejvyšší horu Watzmann s výškou 2713 metrů nad mořem. Tento návrh byl však ochránci přírody jednohlasně zamítnut. Bavorské Alpy poskytují spoustu možností pěší turistiky, jelikož jsou protkány bezpočtem turistických stezek různé délky i náročnosti. Před cestou musíte však vždy zvážit svou fyzickou zdatnost, protože některé úseky se dají projít jen s pomocí lana a k tomu již potřebujete mít zkušenosti s horolezectvím. Na úpatí Alp se rozkládá několik zajímavých a turisticky přitažlivých měst, proto jsou tyto hory tak velmi dobře dostupné.

Berchtesgaden
Vysokohorský národní park Berchtesgaden patří mezi nejstarší chráněné oblasti v Alpách a je také nejstarší chráněnou oblastí Německa. Najdeme ho v jihovýchodní části Německa, v Salcburském kraji, na hranicích s Rakouskem. Byl vyhlášen v roce 1978 a rozkládá se na území o rozloze 210 km2. Na tomto chráněném území se vyskytují rozsáhlé lesy, zelené horské pastviny a strmě se zdvihající skály. Národní park Berchtesgeden byl dokonce organizací UNESCO vyhlášen biosférickou rezervací. Perlou národního parku je Královské jezero Königssee se smaragdově zelenou vodou. Hřeben mezi Bavorskem a Salcburkem tvoří přírodní chráněná oblast Kamenné moře, kde najdeme neúrodné krasové náhorní roviny, široké doliny a četné jeskynní oblasti. V Kamenném moři je registrováno na 800 krasových jeskyní. Dominantou národního parku je hora Watzmann a 1 875 metrů vysoká hora Jenner, na kterou je možné se nechat vyvézt v kabině lanové dráhy. Geologicky zajímavou oblastí je wiembachská suť. V Berchtesgadenu jsou skvělé podmínky pro milovníky pěší turistiky, jelikož je zde bohatá nabídka túr nejrůznějších obtížností. Výlet můžete podniknout Watzmann nebo od jezera Hintersee do Klausbachtalu. Úřadem národního parku bývají organizovány také zdravotní výlety po parku. Ubytování je možné si zajistit téměř v každé osadě, kde je dokonce možnost pronájmu letních bytů.

Neuschwanstein a Hohenschwangau
Tyto sousedící středověké hrady, které nechal postavit výstřední král Ludvík II., jsou obrovským turistickým lákadlem a každoročně je navštíví více než milión návštěvníků. Oblíbenost těchto dvou hradů pocítíte již p

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy