Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Reichenau – bývalé kulturní centrum Německa

Ostrov Reichenau ležící na Bodamském jezeře je dnes oblíbeným výletním cílem turistů. Proslavil se zejména tím, že se na něm v minulosti nacházel jeden z nejvýznamnějších německých benediktinských klášterů, který fungoval až do 18. století. V současnosti je díky němu i dalším klášterním objektům ostrov Reichenau zapsán na Seznamu památek UNESCO.

Ostrov Reichenau se nachází v německé spolkové republice Bádensko-Württembersko, která se rozkládá na jihu země. Ostrov najdeme v západní části Bodamského jezera, v blízkosti hranic se Švýcarskem. Má rozlohu 12,72 kilometrů čtverečních, je dlouhý 4,5 km a široký okolo kilometru a půl. Sypaná hráz dlouhá 1840 metrů, která byla vytvořena roku 1838, dodnes spojuje východní část ostrova s pevninou. Po hrázi vede silnice, ostrov je tak přístupný autem, ale samozřejmě i přívozem z Allensbachu. Pouhých 10 kilometrů jihovýchodním směrem leží Kostnice (Konstanz).

Na ostrově Reichenau vyrostla stejnojmenná obec, kde v současnosti žije okolo 3 200 obyvatel. V minulosti se zde nacházela tři sídla, na jihovýchodě to byl Oberzell, na severozápadě Niederzell a uprostřed ostrova Mittelzell, kde byl roku 724 založen benediktinský klášter, jež se stal významným říšským opatstvím a také kulturním centrem celého Německa.

Vzestup a pád

Klášter založil iroskotský misionář a později biskup sv. Pirmin. Ten udržoval velmi přátelské vztahy s Karlem Martellem, což byl dědeček Karla Velikého. Svatý Pirmin během svého života nezaložil pouze klášter v Reichenau, ale i řadu dalších klášterů zejména v Porýní a Alsasku. Sv. Pirmin byl nakonec pochován v rakouském Innsbrucku. Kolem roku 800 nastala první doba rozkvětu reichenauského kláštera, opat Waldo zde založil školu, v sousedství kláštera byl v letech 806 – 823 vystavěn chrám Panny Marie a po roce 900 byl ještě na dnešním Oberzellu opatem Hatto III. postaven kostel sv. Jiří.

kostel sv. Jiří
Foto: kostel sv. Jiří

Další vrcholné období přišlo za otonských císařů na přelomu 10. a 11. století. V kostele sv. Jiří vznikly cenné fresky, v klášteře samotném působila slavná písařská a iluminátorská škola, ve které se zrodilo množství nádherných rukopisů. Objednávali si je králové, císaři i duchovní. Knihy, které se z té doby podařilo dochovat, dodnes září barvami. Benediktinský klášter však časem přestal panovníky zajímat a tak začal upadat. V roce 1540 se stal ještě převorstvím biskupství v Kostnici, ale v 18. století, konkrétně roku 1757, byl nakonec zcela zrušen. V roce 1805 pak byla klášterní knihovna převezena do města Karlsruhe na jihozápadě Německa. Od roku 2000 v klášteře opět sídlí malá skupinka mnichů, jedná se o komunitu Cella st. Benedikt.

Významné osobnosti kláštera

V klášteře na ostrově Reichenau působilo mnoho významných opatů. Kromě sv. Pirmina, který klášter založil, zde v 9. století působil karolinský učenec, opat Walafrid Strabo, který je autorem básnického spisu o zahradnictví s názvem „De cultura hortorum“. V celkem 27 básních popisuje nejrůznější byliny a jejich léčivé účinky. Walafrid Strabo založil dokonce i bylinkářskou zahradu, kterou je možné na ostrově navštívit i dnes. Po dlouhých 30 let byl v 11. století ve zdejším klášteře řeholníkem i blahoslavený Heřman z Reichenau. Šlo o syna hraběte z Altshausenu, jednoho z největších učenců, který se s nadšením věnoval matematice, astronomii, mechanice, ale také historii. Sestrojoval nejrůznější astronomické přístroje, sepisoval kroniky a dokonce měl zálibu i v hudbě a tak se pustil do stavění hudebních nástrojů. Celý život byl však upoután na vozík a kvůli svému tělesnému postižení byl nazýván Contractus. V benediktinském řádu je považován za svatého a 25. září se slaví jeho památka.

Významné stavby ostrova

V současnosti je možné si na ostrově Reichenau prohlédnout tři zachovalé kostely. V Oberzellu jde o katolický kostel sv. Jiří pocházející z 9. století, který je uvnitř zdoben krásnými freskami znázorňujícími výjevy z života Ježíše Krista. Právě tyto velmi pečlivě restaurované nástěnné malby dělají z Reichenau významné umělecké centrum evropských dějin umění 10. a 11. století. Pozdně karolinská bazilika sv. Jiří s věží nad křížením byla okolo roku 1000 ještě rozšířena a ve století třináctém přibyly do věže tři mohutné zvony.

V Mittelzellu stojí chrám Panny Marie a sv. Marka, jehož nejstarší část pochází z roku 816. Původně šlo o klášterní kostel, který však byl přestavěn na románskou baziliku. Uvnitř je k vidění nádherný gotický chór, relikvie Svaté Krve a jsou zde uloženy ostatky sv. Marka. V roce 888 byl v tomto chrámu pochován Karel III. Tlustý, východofranský král a římský císař z Karlovské dynastie.

kostel sv. Petra a Pavla
Foto: kostel sv. Petra a Pavla

Na severozápadě ostrova Reichenau, v Niederzellu, se nachází kostel sv. Petra a Pavla. Tuto románskou baziliku postavili okolo roku 1100 na základech původní karolinské baziliky o stejném půdorysu. Kolem roku 1750 byl kostel přestavěn. V apsidě chóru se však podařilo zachovat vzácné fresky pocházející z konce 11. století. Na ostrově Reichenau se kromě těchto významných církevních staveb nachází ještě dva zámky a čtyři zajímavá historická muzea. Návštěva Reichenau však potěší také milovníky přírody, značná část pobřeží ostrova spadá totiž pod přírodní rezervaci. V roce 2001 byl celý ostrov Reichenau pro svou kulturní i přírodní jedinečnost zapsán na Seznam památek UNESCO.

- jap -

Článek byl zobrazen 11 706 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy