Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Saské zahrady v Pillnitz, Grossedlitz a Wessensteinu

Jste milovníci zahrad, květin a zahradní architektury? Chcete se procházet v saských zahradách a opájet se jejich vůněmi a krásami?

Potom tedy neváhejte a vydejte se s CK Rotera Rakovník na zájezd do nejkrásnějších saských zahrad v sobotu 6. června 2015. Během dne navštívíme zámecké zahrady v Pillnitz, poplujeme kolesovým parníkem po Labi, budeme se kochat krásami barokních zahrad v Grossedlitz a obdivovat perlu saské koruny, zámek Wessenstein.

Zámek a park Pillnitz

Zámek Pillnitz je výjimečný soubor architektury jak obytné, tak zahradní. Postupně byl přebudován z nehostinného hradu ve velkolepou rezidenci saských králů. Kurfiřt Christián I., který dostal hrad v roce 1569 lénem, položil základ k zámeckému kostelu. Majitelé se střídali do roku 1694, kdy panství koupil další kurfiřt Geog Johann IV. Ten je daroval své konkubíně, stejně jako později August Silný/1670-1730/ své milence hraběnce Cosel. V roce 1718, poté co hraběnka Cosel upadla do nemilosti, bylo rozhodnuto areál přestavět, aby sloužil pro reprezentaci a zábavu, “slušné společnosti“.

Doporučujeme: Tento a další zájezdy najdete u CK Rotera

V letech 1720 -1724 nechal vystavit polský král a saský kurfiřt August Silný podle návrhu architekta Daniela Poppelmanna dva pillnitzké paláce: Wasserpalais (Vodní palác) a Bergpalais (Horní palác). Tím byl položen základ největšího zámeckého komplexu v Evropě, vybudovaném v čínském stylu tzv. "chinoiserie". Současná podoba zámku je z roku 1826, kdy byl dostavěn klasicistní Nový palác. V paláci Bergpalais a Wasserpalais se dnes nachází Uměleckoprůmyslové muzeum, v Novém paláci Zámecké muzeum.

Pilznitz

Zámecký komplex Pillnitz Vás uchvátí několika částmi (Bergpalais, Wasserpalais, Neues Palais, Lustgarten) a dech beroucím parkem o rozloze 28 hektarů. V parku najdeme rostliny z celého světa.

Pillnitzká zahrada "Lustgarten" (Rozkošná zahrada nebo Libosad), která se nachází mezi Vodním a Horním palácem byla v létě 2014 nákladně rekonstruovaná podle předlohy z roku 1890. Tu na konci 19. století vytvořili umělci a zahradní architekti Peter Joseph Lenné a Gustav Friedrich Krause. Nově byla spuštěna 15 metrová historická fontána, jejíž chod je řízen počítačem.

Asi největší raritou zámeckého park je nejstarší kamélie v Evropě. V červnu ji již neuvidíme v květu (až 35 000 červených květů v období od konce února do začátku dubna), ale určitě nás zaujme. Jedná se o přes 8 metrů vysoký strom s průměrem koruny 11 metrů. Obří rostlina s botanickým názvem camellia japonica. Jméno dostala v roce 1735 od švédského botanika Carla Linného po moravském lékárníkovi a jezuitském misionáři Georgu Josephu Kamelovi. Kamélie v květináčích dovezl z Japonska v roce 1779 védský botanik Peter Thunberg. Její cesta do Pillnitz vedla přes londýnskou Královskou botanickou zahradu v Kew. V roce 1801 ji dvorní zahradník Carl A. Tercheck přesadil na její současné místo. Dříve teplomilnou kamélii chránili před mrazy kamny vytápěné dřevěné domky. V roce 1905 způsobila přehřátá kamna požár. Kamélie se během hašení při dvacetistupňových mrazech pokryla vrstvou ledu z hasící vody. Vzniklý ledový krunýř ji pravděpodobně uchránil před zmrznutím a na jaře opět obrazila. Současný skloocelový skleník pochází z roku 1992 a chrání kamélii od října do května. Stojí na kolejnicích, váží 54 tun a je vysoký 13,2 metru. V zimě je vyhříván na 4 – 6 °C. Uvnitř jsou ocelové ochozy pro návštěvníky. V květnu, když už nehrozí mrazy, se skleník otevře, odjede po kolejnicích bokem vedle rostliny a strom je v přirozeném prostředí. Teplota se v zimě ve skleníku pohybuje mezi 4 – 6 stupni Celsia. Vlhkost, teplotu i větrání zde ovládá počítač.

V pavilonu palem/ Palmenhaus/, který byl postaven v roce 1861 a renovován v roce 2009 budete obdivovat hlavně australské a jihoamerické rostliny (palmy, strelitzie, protey a "klokaní tlapky"). Anglická, čínská a holandská zahrada rozlehlého parku vábí k procházkám, stejně tak oranžerie.

V zámeckém parku si můžete prohlédnout i další atrakci – 300 let starý člun, na kterém se panstvo plavilo po Labi. Schody zámku končí přímo u Labe a tak si místní smetánka často dopřávala lodní výlety.

Barokní zámek a zahrady Grossedlitz

Základní kámen k tzv. ,,saským Versailles“ pochází z roku 1719, kdy říšský hrabě Wackerbarth vybudoval odpočinkové sídlo a o pár let později ho zřejmě ne zcela dobrovolně prodal Augustovi Silnému. Kurfiřt začal areál přestavovat podle svých vlastních představ, vzhledem k finanční situaci zůstal park Grossedlitz nedokončen. Z plánované monumentální plochy francouzské zahrady o 96 hektarech, která měla sloužit dvorním slavnostem, zbyla nakonec asi jen pětina, ale i tak je 18 hektarů s nedostavěným zámkem, terasami, schodišti, dvěma oranžeriemi, fontánami, alejemi, vodními kaskádami, přesně a pravidelně střiženými živými ploty a 60 pískovcovými sochami jedinečným uměleckým dílem zahradní architektury. Každý rok na jaře je do parku z oranžerie přeneseno 400 rostlin v květináčích. S více jak 100 pomerančovníky se sbírka v Grossedlitz řadí k největším v německojazyčné oblasti. Limitovanou edici hořkého pomerančového džemu si můžete zakoupit v návštěvnickém centru.

Wessenstein

Na skalním ostrohu vysoko nad říčkou Muglitz se tyčí jedinečný architektonický komplex – zámek Wessenstein. Prostory bývalého hradu nabízejí pohled do historie stavebních slohů od doby gotiky až po klasicismus a ukrývá se v nich téměř osm století saské historie. Nejprve patřil po 12 generací rodu rytířů z Bunau, která mu vtiskla nezaměnitelnou podobu. Období své vrcholné slávy se však dožil v 19. století, kdy sloužil jako tajná soukromá rezidence králi Janu I. Saskému z vlivného rodu Wettinů.

Zámek je architektonickou kuriozitou, protože byl kolem skály stavěn od shora dolů. Hradní věž je o několik staletí starší než zimní zahrada pod ní, stáje se nacházejí v pátém patře a slavnostní sál zase v podkroví.
Reprezentativní komnaty jsou významné z kulturně historického hlediska. Jsou bohatě vybavené původním mobiliářem a především historicky hodnotnými koženými tapetami.

A i když nepůjdete na prohlídku zámku s českým audio, nebudete litovat. Projít se zámeckou zahradou s překrásnými květinovými záhony či se procházet mezi do různých tvarů střiženými jehličnany a přitom se dívat na zámek je opravdu zážitek. Dále zde můžete ochutnat místní zámecké pivo či vyzkoušet zámeckou kuchyni nebo posedět u kávy.

- PR článek -
Foto: Pixabay.com

Článek byl zobrazen 2 587 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy