Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Maulbronn - pozvánka do kláštera

V malém městečku Maulbronn v jihozápadním Německu stojí téměř devětset let cisterciácký klášter. Pozoruhodné je, že se dochoval v podstatě nezměněný až do dnešních dnů. I proto je od roku 1993 chráněn jako světová památka UNESCO.

Bývalý klášter v Maulbronnu je největším zachovalým klášterním areálem severně od Alp. Podle legendy ho v roce 1147 založila skupina mnichů, když se na jeho dnešním místě zastavili při svém putování. Mniši v klášteře zůstali až do doby reformace. Byli natolik soběstační, že své „útočiště“ neustále přestavovali. Proto se zde odráží několik uměleckých slohů – románský, gotický i pozdně gotický. V roce 1556 vznikla v prostorách kláštera Protestantská klášterní škola, která funguje ve formě teologického semináře dodnes.

Klášterní komplex tvoří 36 objektů, kromě typicky „křesťanských“ staveb tu najdete například i pekárnu, kovárnu, kolařskou dílnu, mlýn, stáje, hostinec nebo fontány. Mezi nejstarší zachovalé románské budovy patří klášterní kostel z 12.století, jeho portikus (kryté sloupořadí), dále pak vstupní brána, některé sklady a sklepy, refektář (jídelna) a ložnice laických bratří. Gotické období reprezentuje kapitula, ložnice mnichů, krytá fontána v klášterním dvoře a celé východní křídlo. Refektář mnichů patří k nejcennějším zachovalým refektářům z 13.století. Z této doby pocházejí i některé hospodářské budovy v západní části kláštera, jako mlýn, kovárna nebo kolařská dílna. Jsou téměř úplně zachovány, ale byly přestavovány.


Autor: drobnikm

Ve 13.století byl celý klášterní areál opevněn obrannou zdí v délce 850 metrů, ta se z větzší části dochovala dodnes. Opevnění má čtyři věže, pouze vstupní pochází z 13.století, ostatní tři jsou mladší, zato zaujmou svými jmény – Mlýnská věž, Faustova věž a Věž čarodějnic.

Po odchodu cisterciáků v roce 1537 přibyly mezi zdmi další budovy. K nejzajímavějším patří renesanční palác vévody Ludwiga z Württembergu z druhé poloviny 16.století. Původně lovecký zámeček nyní slouží jako evangelická škola pro dívky.

Zvláštní pozornost při návštěvě Maulbronnu si určitě zaslouží klášterní bazilika, která byla postavená bezprostředně po založení kláštera, v letech 1147 – 1178. Jako všechny středověké kostely má vstup na západě a kněžiště na východě. Nejvzácnější památkou baziliky je tzv. Maulbronnská madona z roku 1300, kterou najdete v nice na severní zdi kněžiště.

Maulbronnský klášter je spojený také se jmény známých osobností, které se v jeho zdech vzdělávaly. K těm nejznámějším patří Johannes Kepler, který navštěvoval Vyšší klášterní školu v letech 1586 – 1589. Z mladších navštěvníků seminářů je to bezesporu básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu Hermann Hesse, v Maulbronu zůstal sice jen několik měsíců, ale i krátký pobyt zaznamenal ve svém díle.

„Po stopách Hermanna Hesse“ jezdí také „Klosterstadt – Express“. Výletní vlak „pendluje“ ve dvouhodinovém taktu mezi Tübingenem a Maulbronnem každou neděli a každý „sváteční“ den od 1. května do 21. října, na letošní rok navíc připadají oslavy 10.výročí od první jízdy expressu.

Klášter v Maulbronnu je otevřený celoročně od 9, minimálně do 17 hodin. Kromě prohlídky areálu můžete navštívit muzeum s mnoha exponáty z historie kláštera. Pravidelně ze zde konají také oblíbené koncerty a každoročně v Maulbronnu pořádají také „Klášterní slavnost“ spojenou se spoustou veselí, letos připadá na 23. a 24. června.

Autor: Lucie Kaspříková

Článek byl zobrazen 3 535 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy