Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Romantické Porýní

65 kilometrů dlouhý úsek údolí Rýna v Německu ilustruje se svými hrady, historickými městy a vinicemi dlouhou historii působení člověka na krajinu. Od roku 2002 patří jako „Kulturní hrajina horního údolí středního Rýna“ na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Historická města, hrady a zámky, vesnické kapličky i monumentální chrámy, strmé vinice - to všechno najdete v horním údolí středního Rýna. Rozkládá se od starého římského města Koblenz přes bájnou Loreley a Rüdesheim až do Bingenu. Je to úsek, kde se Rýn probíjí průlomovým údolím Porýnskou břidličnou vrchovinou. Tato velkolepá kulturní krajina se nachází v srdci Německa, geograficky na západě. Dějiny „Západu“ také příkladně odráží - bývala hranicí, mostem mezi kulturami. Vynikající stavební památky se zde dochovaly v takovém počtu a takové hustotě jako nikde jinde. Na 65 kilometrech napočítáte podél řeky čtyřicet hradů, zámků a pevností. Révou porostlá úbočí, osady rozeseté po úzkých pásech břehů a výšinné hrady na skalních výčnělcích seřazené jako perly na šňůrce učinily z údolí vzor romantického Porýní, o kterém se skládají písně a básně, ale především přitahuje turisty z celého světa.


Foto: Marksburg    Autor: Craig Elliott

Jednou z nejznámějších německých písní je Loreley. Stejnojmenná skála známá po celém světě se tyčí v místech, kde se Rýn zanořuje v úzkých zákrutech do pohoří Hunsrück a Taunus. Úzké údolí, nezkrotný proud a tajemná ozvěna pravděpodobně vedly také k pověsti o plavovlasé dívce na slavné skále. Omamným zpěvem a neskutečnou krásou zde na nejužším místě řeky kdysi lákala lodníky na Rýnu do záhuby. Tato pověst se šíří od nepaměti, avšak verze Heinricha Heineho s melancholickou melodií Friedricha Silchera Loreley proslavily. Loreley existuje stále, ale už nikoho nezabíjí. Každé dva roky se mezi mladými ženami kraje volí nejkrásnější z nich - Loreley.

„Cestu k Loreley a hradům“ nabízejí zdejší informační centra turistům, kteří touží poznat zblízka jedinečnou kulturní krajinu, přenést se na chvíli do dob loupeživých rytířů, vypravit se k dosud zachovaným svědkům minulých časů, kterými jsou zdejší pevnosti a hrady. K těm nejzajímavějším patří třeba pevnost „Myš“ (Maus), která byla ve středověku orlím a sokolím dvorem a dnes si zde můžete vychutnat svátky vína a vinařů s kulinářskými lahůdkami. Víno roste a teče i všude kolem... Na vinařských a regionálních slavnostech se můžeme oddávat radosti z rýnského zlata ve sklenici a současně se tak dozvědět o zemi, lidech a historii spoustu věcí, které nejsou v žádném průvodci.

Nejrozsáhlejší zříceninou na Rýně je hrad Rheinfels, který je zajímavým zdrojem pro zkoumání systému opevňování, zejména v období renesance. Pozůstatky středověkého hradu z roku 1245 (s velkým sklepením a mohutnou klenbou), stejně jako podzemní chodby pevnosti jsou velmi působivé. Pravidelně se tu pořádají rytířské turnaje, koncerty, svatby, kongresy... Po obědě z historické kuchyně si můžete vyjet koňským povozem.

Naprostým unikátem mezi hrady je Marksburg, který je dnes sídlem Německého spolku hradů. Jedná se o jediný nikdy nepoškozený hrad postavený na vyvýšenině nad Rýnem. Impozantní stavba z 13. až 18.století na skalním výběžku je tvořená různými typy stylů, cimbuřím, baštou a hradním příkopem. Veškeré vybavení dokumentuje život na hradech v pozdním středověku. V Marksburgu najdete muzeum, ojedinělou sbírku brnění i rozsáhlé sbírky umění, restauraci, konferenční sál, ale především středověkou botanickou zahradu se 150 druhy léčivých, užitkových a kouzelných bylin.

Opět se vrátíme na Loreley, který je symbolem celého kraje. Na jeho letní scéně, nejkrásnějším amfiteátru Německa s ohromující akustikou, můžete shlédnout vystoupení rockové, popové a klasické hudby. Každým rokem v září se na Loreley sjíždějí lidé z celého světa na velkolepou světelnou podívanou s ohňostrojem "Rýn v plamenech" - prý zázrak ohně, vody a světla zcela ojedinělého druhu, orámovaný scenérií hradů Rheinfels, Katz a Maus.

Žádný z návštěvníků by si neměl nechat ujít plavbu parníkem po Rýnu. Ve dne je téměř samozřejmostí, ale v noci s hudbou a tancem před kulisami osvětlených hradů je o to víc romantičtější. Trasu horním údolím středního Rýna bohatou na barvy a tvary si můžete vychutnat různým způsobem - na kole, pěšky (například na stezce RP - Rhineland-Pfalz a na turistických trasách IVV - trasách Mezinárodní organizace pro lidový sport), na lodi, vlakem nebo autem. Každopádně se spolehněte, že kouzlo mnoha hradů a zámků, bohatá příroda a všudypřítomné stopy dávné minulosti polapí každého návštěvníka, tedy i Vás. 

- luk -

Předchozí články z Německa:
Perly na Labi
Krausnick - tropy pod střechou
Jak se slaví Vánoce v Německu
Kam s dětmi na hory? Do Schwarzwaldu!
Porsche Museum ve Stuttgartu

Článek byl zobrazen 10 108 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy