Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wartburg není jen auto

Když se řekne „Wartburg“, tak se většině Čechů vybaví automobilová značka, která svého času ve velkém zastoupení brázdila naše silnice. Málokdo ví, že automobilka převzala své jméno od hradu Wartburg, který je neodmyslistelně spojen s německým městem Eisenach, stejně jako její výroba.

Hrad Wartburg patří od prosince 1999 na seznam světových památek UNESCO. Podle něj je „dokonalým hradem“ zasazeným v okolních lesích. Jeho význam se často násobí také faktem, že byl krátce (1521 – 1522) útočištěm klatbou stíhaného Martina Luthera, který zde během exilu přeložil do němčiny Nový zákon. 

Wartburg se tyčí na skalnatém vrchu nad Eisenachem, jihozápadně od centra, v nadmořské výšce 394 metrů. Roku 1067 ho založil durynský hrabě Ludwig der Springer. Do vymření starých durynských lankrabat z rodu Ludowigů hrabětem Heirichem Rapem (1247) byl hrad nedobytnou residencí této dynastie a sídlem purkrabího. Za doby Hermanna I. (1190-1216) byl Wartburg hlavním městem německého básnictví a dějištěm skvělých pěveckých soubojů. Často ho vyhledávali přední minnesängři, rytířští básníci a pěvci. 

Následně, když Durynsko připadlo Míšeňskému markrabství, přijal Albrecht der Entartete, který dostal od svého otce Heinricha der Erlauchtena nově získanou zemi, jako svoje sídlo opět hrad Wartburg. Stejně tak zde sídlili i jeho nástupci až po Balthasara, posledního hraběte, který na Wartburgu žil a který zemřel v roce 1406. Jeho syn Friedrich der Einfältige navštěvoval hrad svého otce jen zřídka a po jeho smrti Durynsko připadlo zpět míšeňské linii Wettinů (1440). Tím přestal Wartburg definitivně sloužit jako hraběcí residence.

Ještě jednou v historii získal hrad Wartburg na krátký čas význam pro německou historii. Bylo to v letech 1521 až 1522, kdy se zde jako „mladý šlechtic Jörg“ ukrýval reformátor Martin Luther. 

Dnešní podoba hradu pochází z 19. století, během kterého došlo k rozsáhlým opravám, při kterých byl i částečně pozměněn. Uvnitř najdete expozice výrobků uměleckých řemesel od gotiky po baroko a obrazy německých mistrů z 16. století. V kapli pozdně románského paláce jsou původní nástěnné malby z roku 1320. 

Město Eisenach leží ve spolkové zemi Durynsko, v severozápadním cípu Durynského lesa. Je neodmyslitelně spjato s výrobou jedné z nejstarších světových automobilek Wartburtg, v minulosti známou také pod zkratkou AWE – Automobilwerke Eisenach. Eisenach je ale také městem zajímavých staveb a památek. Pozornost si určitě zaslouží budova radnice, pozdně gotický kostel sv. Jiří nebo pozdně barokní zámek, ve kterém sídlí Durynské muzeum. Stojí zde také dům s pamětní síní Martina Luthera, který v něm v letech 1497 – 1501 bydlel. Před románskou bazilikou sv. Mikuláše má známý reformátor dokonce svůj pomník. Eisenach je rodištěm hudebního skladatele J. S. Bacha, pamětní síň je v raně barokním domě na malém náměstí Frauenplan, kde se Bach roku 1658 narodil.

Autor: Lucie Kaspříková

Článek byl zobrazen 7 641 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy