Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bonn - kde se zrodil Beethoven

Bonn, kdysi významné politické sídlo, dnes příjemné klidné městečko, které se stalo oblíbeným cílem mnoha návštěvníků. Bonn, město ležící na levém břehu Rýna, nabízí řadu romantických zákoutí, zajímavých staveb i půvabných zahrad a parků.

Bývalé hlavní město Německa vzniklo v místech, kde stával římský vojenský tábor Castra Bonnensis. Ten vzal za své už ve 13. století, v době kdy Bonn získal městská práva, neboť byl použit jako materiál na výstavbu ochranného opevnění. O nabývajícím významu oblasti svědčí i fakt, že v 16. století sem byla přesídlena arcidiecéze z nedalekého Kolína nad Rýnem. Po druhé světové válce zde byla vyhlášena Německá spolková republika a Bonn se stal jejím hlavním městem. Oficiální sídlo vlády tu zůstalo až do roku 1999, kdy byla většina úřadů přenesena do Berlína. Pro Čechy je významná i další bonnská událost – v roce 1346 byl ve zdejším chrámu korunován na římského krále Karel IV.


Foto: botanická zahrada  Autor: Martin Hedegaard

Centrum města tvoří Marktplatz, na kterém se, jak už název vypovídá, pořádaly pravidelné trhy. Vévodí mu radnice, postavená v druhé polovině 18. století v rokokovém stylu. Právě zde bonnští radní přijímají významné návštěvy města. Ačkoliv nádherně zdobený interiér slouží převážně k oficiálním účelům, prohlédnout si je může i veřejnost, a to každou první neděli v měsíci. Jen kousek odsud se táhne ulice Bonngasse, ve které stojí rodný dům Ludwiga van Beethovena. Dnes je v něm umístěno muzeum, věnované životu a dílu tohoto velikána hudebního světa. S Beethovenem se ale setkáte v Bonnu téměř na každém kroku. Jeho jméno nese zdejší koncertní sál i symfonický orchestr. Výjimkou není ani náměstí Münsterplatz, v jehož centru stojí skladatelova socha. Za ní si pak můžete prohlídnout vůbec nejstarší stavbu celého města - románský chrám Münster, vybudovaný v 11. a 12. století. Právě jeho stěny se staly svědkem korunovace Karla IV.


Foto: Bonnská univerzita  Autor: Silke Gerstenkorn

Významným hybatelem života ve městě je bonnská univerzita, na které studuje přes třicet tisíc studentů. Právě jí patří velká část barokních budov, včetně nádherného rezidenčního paláce a Poppelsdorfského zámku, v němž dnes sídlí mineralogické muzeum. V jeho těsném sousedství se rozprostírá půvabná botanická zahrada. Příjemnou procházku mezi více než osmi sty druhy rostlin si můžete zpestřit krátkým posezením u kávy ve stínu vzrostlých stromů. 

Chcete-li si Bonn prohlédnout z výšky, vystoupejte na věž Godesburg, která stojí na vrcholku kopce v jižní čtvrti - Bad Godesberg. Ta byla ještě před nedávnem samostatným lázeňským městem, a teprve v roce 1969 se stala součástí bonnské městské aglomerace. Právě zde měla ještě donedávna své sídlo většina zahraničních zastupitelských úřadů.

Předchozí články z Německa:
Národní park Vorpommersche Boddenlandschaft
Romantické Porýní
Perly na Labi
Krausnick - tropy pod střechou
Jak se slaví Vánoce v Německu

Článek byl zobrazen 12 567 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy